Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

Polacy tracą zaufanie od państwa. I boją się przystępować do PPK

Polacy nie ufają państwu. Ma to swoje konsekwencje gospodarcze. – Wiele osób rezygnuje z udziału w pracowniczych planach kapitałowych, bo nie mają zaufania do systemu. Fundamentalne pytanie, jak takie zaufanie do polityki publicznej, do wiarygodności państwa budować – powiedziała bankier.pl dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nie ufamy państwu

Jak na razie, po zakończeniu czwartej fazy tworzenia PPK przystąpiło do nich tylko 28,8 proc. zatrudnionych. Rząd informował zaś pierwotnie, że na tym etapie liczy na partycypację na poziomie 75 proc. Te dane pokazują, że Polacy nie chcą przystępować do PPK. Powód?

Wiele osób rezygnuje z udziału w pracowniczych planach kapitałowych, bo nie mają zaufania do systemu. Fundamentalne pytanie, jak takie zaufanie do polityki publicznej, do wiarygodności państwa budować – powiedziała bankier.pl dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Bankier.pl dodaje, że “wciąż nie wiadomo także, co się stanie z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE. Projekt ustawy, która miała ostatecznie zakończyć ich funkcjonowanie, zniknął z prac legislacyjnych. Pat związany z rozstrzygnięciem ich losu jest konsekwencją zapisów Polskiego Ładu, który zresztą sam w sobie budzi wiele wątpliwości i w kwestiach podatkowych, i zadłużenia publicznego.”  Wszystko to składa się na dość chaotyczny obraz. Jak zmienić ten stan rzeczy?


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia
Ładowanie