Cztery dni przed wygaśnięciem dotychczasowej koncesji TVN24, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała nową koncesję najpopularniejszemu kanałowi informacyjnemu w naszym kraju. KRRiT chwilę przed decyzją ws. koncesji podjęła jednak uchwałę, która tylnymi drzwiami wprowadza rozwiązania zawarte w “lex TVN”.
TVN24 może nadal nadawać na polskiej koncesji
Najpopularniejsza telewizja informacyjna w Polsce będzie mogła nadal nadawać na polskiej koncesji. Nie oznacza to jednak, że członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poszli po rozum do głowy i postanowili wreszcie postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, a los całej TVN przestał rysować się w ciemnych barwach. Przed głosowaniem, po którym przedłużono koncesję, KRRiT jednogłośnie przyjęła uchwałę ws. “podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Uchwała ma de facto wymusić, by amerykański właściciel stacji – Discovery – sprzedał swoje większościowe udziały.
Los TVN nadal niepewny
KRRiT podjętą uchwałą tak naprawdę przyjęła na siebie kompetencje ustawodawcze. Cel jest oczywisty – “lex TVN” ma wejść w życie, ale bez udziału parlamentu i prezydenta. Jarosław Kaczyński liczy na to, że w nieco dłuższej perspektywie czasowej uda mu się zniszczyć lub przejąć znienawidzoną przez siebie telewizję, ale już bez międzynarodowej awantury z udziałem Waszyngtonu.
Amerykański właściciel TVN szykuje się do otwarcia swojej filii w Holandii, aby przechytrzyć KRRiT
Jednym z argumentów zwolenników “lex TVN” jest to, że holenderska spółka-córka Discovery, która jest bezpośrednim właścicielem TVN, została zarejestrowana na lotnisku w Amsterdamie, z sugestią, że to spółka-krzak. Rozpuszczają oni też pogłoski o tym, że Amerykanie szykują się do sprzedaży stacji. Wygląda jednak na to, że Discovery postanowiło walczyć o swój biznes nad Wisłą i otworzy w Holandii soje poważne przedstawicielstwo, w którym zatrudni co najmniej kilkanaście osób.
Członkowie KRRiT wystraszyli się prywatnych pozwów od Discovery?
Władze TVN sugerowały ostatnio, że jeśli KRRiT nie przyzna koncesji dla TVN24 do 26 września, może skierować prywatne pozwy przeciwko każdemu członkowi polskiego regulatora z osobna. Sprawa byłaby raczej wygrana przez stację, ponieważ brak jakiejkolwiek decyzji KRRiT przez półtora roku był działaniem czystopolitycznym i zupełnie bezprawnym. Płacenie odszkodowań z prywatnej kieszeni to czary sen każdego nominata PiS. Jarosław Kaczyński obiecał im przecież bezkarność.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU