Powraca temat słynnych “respiratorów Szumowskiego”. 21 września odbyła się licytacja komornicza 418 urządzeń zajętych w lutym br. na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii urządzenia. Poseł KO Michał Szczerba kpi ze sprawy.
“Respiratory Szumowskiego”, których nikt nie chciał
Okazało się, że licytacja zakończyła się kompromitacją
“Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu! Kolejna licytacja po 20 tys. za szt. Szumowski kupił je po 120 tys. Urządzenia nie mają gwarancji. Nie mogą być używane w UE. Przeznaczone do „wentylacji domowej”, a nie w szpitalu!” – napisał na Twitterze Michał Szczerba.
Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu! Kolejna licytacja po 20 tys. za szt. Szumowski kupił je po 120 tys. Urządzenia nia mają gwarancji. Nie mogą być używane w UE. Przeznaczone do „wentylacji domowej”, a nie w szpitalu! @Dariusz_Jonski
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) September 21, 2021
Dodajmy, że licytacja dotyczyła nie tylko 418 respiratorów, ale też akcesoriów.
W obwieszczeniu komornika czytamy, że urządzenia zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie mają gwarancji producenta. Do tego podano, że zgodnie z opinią biegłego ruchomości mogłyby być uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, gdyż urządzenia te nie różnią się od wersji pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami.
Kontrowersje związane z respiratorami
Przypomnijmy, że sprawa ma swój początek w 2020 r., w okresie, gdy pandemia koronawirusa dopiero się zaczynała. Firma E&K podpisała wtedy umowę z resortem zdrowia na dostawę respiratorów. Nie wywiązała się z niej w całości. Dostarczyła tylko 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu ministerstwo odstąpiło od umowy. Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy Janusza Cieszyńskiego przy okazji zakupu respiratorów wiosną 2020 r..
Źródło: Twitter
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU