Polityka i Społeczeństwo

Tak zagłosowaliby Polacy, gdyby dziś odbyło się referendum ws. obecności w UE [SONDAŻ]

UE

W sondażu SW Research dla rp.pl zapytano, jak zagłosowaliby respondenci, gdyby o obecności Polski w Unii Europejskiej (UE) decydowali dziś. Większość nadal chce pozostania we wspólnocie.

Czy Polacy chcą pozostać w UE?

Za obecnością w UE zagłosowało lata temu 13 514 872 głosujących. Przekładało się to na 77,45 proc. wszystkich głosów. Przeciw było 3 935 655 osób.

W ostatnim czasie politycy PiS zaczęli wypowiadać się o UE w dość negatywny sposób. Prym wiedli w tym Marek Suski i Ryszard Terlecki. Ten pierwszy porównał nawet obecność we wspólnocie do radzieckiej okupacji. To zapowiedź polexitu? PiS twierdzi, że nie.

Rp.pl postanowiło jednak zapytać Polaków, czy nadal są za obecnością w UE. Aż 64,5 proc. ankietowanych zagłosowałoby dziś za obecnością Polski w Unii. 16,2 proc. było innego zdania i chciałoby wyjście Polski z UE. 7,2 proc. deklaruje, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu. 12,1 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w takim referendum.

Jakie grupy popierają pozostanie w UE? Za pozostaniem we wspólnocie europejskiej zagłosowałoby dziś 7 na 10 osób, które skończyły 50 lat oraz niewiele niższy odsetek respondentów z wyższym wykształceniem (68%).

Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania za obecnością w Unii najczęściej zagłosowaliby mieszkańcy największych miast (69%). Przeciwko obecności w Unii częściej opowiedzieliby się mężczyźni (20 %) niż kobiety (13%) – komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.09-15.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie