Pracownia Kantar zbadała nastroje Polaków po sejmowych “zamieszkach” przy ustawie “lex TVN”. Cztery pytania i cztery miażdżące oceny.
Pracownia Kantar zbadała nastroje Polaków po środowych “zamieszkach” w Sejmie. Sondaż został przeprowadzony w piątek, czyli opinia publiczna znała już przebieg obrad. Respondentom zadano cztery pytania, a wyniki pokazują, że obywatele nie kupują tego, co się późnym popołudniem i wieczorem odbyło w parlamencie przy uchwalaniu “lex TVN”. Onet.pl publikuje wyniki sondażu.
Prawo i Sprawiedliwość na rympał przeforsowało w Sejmie ustawę dekapitującą TVN. Na pytanie, jak Pan/i ocenia tę ustawę aż 68 proc. odpowiedziało, że jest zła. Przychylnym okiem spojrzało na nią tylko 24 proc. badanych, a 8 proc nie miało zdania w tej sprawie. W badaniu oberwała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która przeprowadziła kombinację alpejską z reasumpcją głosowania. Polacy bardzo krytycznie oceniają zachowanie marszałek Sejmu. Zdaniem 69 proc. ankietowanych, Elżbieta Witek zachowała się źle. Jej decyzję popiera 23 proc. Zdania nie ma na ten temat 7 proc. respondentów.
Paweł Kukiz i jego otoczenie nie tylko musi się zmagać z falą krytycznych komentarzy w internecie po wspólnym śpiewaniu z Jarosławem Kaczyńskim. 69 proc. uczestników badania stwierdziło, że zachowanie posłów Kukiz’15 było złe. 20 proc. uważa, że Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk postąpili dobrze. 11 proc. nie ma na ten temat zdania.
Czwarty wynik badania dotyczy strategicznych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – Uchwalając ustawę lex TVN, PiS szkodzi relacjom ze Stanami Zjednoczonymi? – zadano pytanie. 62 proc. ankietowanych jest zdania, że ostatnia decyzja Sejmu szkodzi sojuszowi Polski ze Stanami Zjednoczonymi. 28 proc. uznało, że “lex TVN” nie będzie miało wpływu na relacje z Waszyngtonem, a 10 proc. nie miało zdania na ten temat.
Badanie pokazuje, że nawet cały elektorat Prawa i Sprawiedliwości, meldujący się z poparciem w badaniach preferencji partyjnych, nie akceptuje wydarzeń z “czarnej środy”. Teraz Senat ma miesiąc czasu na wprowadzenie ewentualnych poprawek lub zawetowanie ustawy, która ponownie wróci do Sejmu.
Źródło: Onet.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU