Na biurku Andrzeja Dudy wylądowało pismo Discovery z ewentualną wysokością roszczenia wobec Polski. O sprawie pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.
W odpowiedzi na uchwaloną przez Sejm ustawę, która pozbawia rąk i nóg TVN, Discovery wystosowało komunikat. Po raz pierwszy w debacie publicznej został wywołany do tablicy prezydent Andrzej Duda, co może świadczyć o rosnącej na niego presji ze strony naszego sojusznika zza oceanu. Discovery nie wyklucza podjęcia kroków prawnych wobec Polski za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych.
DGP dowiedział się, co wynika z treści zawiadomienia o wszczęciu postępowania arbitrażowego, jaki amerykański koncern Discovery skierował do najważniejszych instytucji państwowych. Firma m.in wycenia tam swoje inwestycje w Polsce na 3 mld dolarów – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak pisze gazeta, zawiadomienie trafiło do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry, Piotra Glińskiego, Jacka Sasina i Zbigniewa Rau. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, również może się z nim zapoznać. – Teraz trwa oczekiwanie na ruch ze strony rządu, a ten – zgodnie z umową dwustronną ze Stanami Zjednoczonymi – ma pół roku na udzielenie odpowiedzi – mówi źródło DGP, znające kulisy sprawy. Strona amerykańska traktuje ten czas jako okres na “polubowne załatwienie sprawy”.
Kwota 3 mld dolarów pojawia się nie bez przyczyny – To może sugerować, z jaką kwotą potencjalnych roszczeń Polska może mieć do czynienia, jeśli dojdzie do arbitrażu. Ostateczną kwotę trudno oszacować – mówi rozmówca dziennika. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania arbitrażowego nie robi wrażenia na partii władzy – Wiedzieli, jakie jest polskie prawo, pretensje powinni mieć do siebie – komentuje Marek Suski. Ewentualne odszkodowanie zapłacą podatnicy.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU