Polityka i Społeczeństwo

Krzysztof Luft: Mam nadzieję, że nie dojdzie do przejęcia TVN-u [WYWIAD]

– Jeżeli ustawa [lex-TVN przyp. red.] nie zostanie uchwalona w Parlamencie to ten manewr się nie uda. Moim zdaniem Zjednoczona Prawica nie odpuści niezależnym mediom, gdyż od 6 lat są próby wpływania na stacje komercyjne, które się kończą porażką. Mam nadzieję, że nie dojdzie do przejęcia TVN-u. Moim zdaniem bardzo istotne będzie reakcja Stanów Zjednoczonych. – Z dziennikarzem i byłym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krzysztofem Luftem o koncesji dla TVN, ustawie lex-TVN i przyszłości wolnych mediów rozmawia Michał Ruszczyk.

Michał Ruszczyk: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od ponad 17 miesięcy rozpatruje wniosek TVN w sprawie przedłużenia koncesji. Jak długo może trwać taka procedura?

Krzysztof Luft: To jest postępowanie administracyjne, które zgodnie z przepisami powinno trwać 30 dni. Oczywiście w wyjątkowych przypadkach może zostać przedłużone, ale postępowanie o którym mówimy jest bardzo proste. To znaczy nie jest to konkurs w którym jest kilku wnioskodawców, którzy starają się o tą samą częstotliwość naziemną tylko postępowanie rekoncesyjne. Jedyne co KRRiT powinna zrobić to sprawdzić, czy nadawca w czasie trwania poprzedniej koncesji nie naruszał prawa i na tej podstawie podjąć decyzję.

Co się stanie, jeśli koncesja nie zostanie przedłużona? Czy TVN przestanie nadawać z dnia na dzień w takiej sytuacji? A może są przewidziane jakieś specjalne procedury „wygaszania” stacji, która nie uzyskała koncesji?

Nie wiem, co się może stać, ponieważ mamy do czynienia z sytuacją w której KRRiT nie odmawia przedłużenia koncesji tylko nie podjęła od ponad roku jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie. To jest niezgodne z prawem, a organ ten został powołany po to, żeby między innymi podejmować takie decyzje. Natomiast jeżeli nie wywiązuję się ze swoich zobowiązań to sądzę że obecny skład KRRiT powinien zostać wymieniony.

Była już sytuacja, kiedy KRRiT odmówiła przyznania koncesji ATM Rozrywka, ale należy wspomnieć, że było to innego rodzaju sprawa. To znaczy było to postępowanie konkursowe, gdyż nadawca ten korzystał z częstotliwości naziemnej. Obecnie sprawa ta znajduje się w sądzie i nie jest do końca wyjaśniona. Jednak w tym przypadku zapadła jakaś decyzja, a w sprawie koncesji TVN od 17 miesięcy nie ma żadnej.

W roku 2015 nabywcą TVN była amerykańska spółka Scripps Networks Interactive, zarejestrowana w Europie i to wystarczało Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, by przyznać stacji koncesję. Obecnie szef Rady uznaje analogiczną sytuację za obchodzenie prawa. Skąd wzięła się taka różnica opinii?

Była udzielana koncesja dla TTV, który również jest własnością Discovery i nadawcy temu przedłużono koncesję. Wówczas nie było problemu, zauważono go dopiero w sprawie TVN24.

W latach 2010 – 2016 był Pan członkiem KRRiT. Czy podobne opóźnienia w przedłużaniu koncesji zdarzały się już wcześniej?

Oczywiście były sprawy, który trwały długo, ale były to bardzo trudne postępowania związane z konkursami. To znaczy przyznawaniem koncesji nadawcom naziemnym w których udział brało kilku wnioskodawców. Mam na myśli multipleksy. Owszem postępowania takie trwały długo, ale nie aż 17 miesięcy. Natomiast postępowanie rekoncesyjne o którym rozmawiamy jest proste i fakt, że tak długo trwa to tylko problem polityczny.

Jeżeli PiS znajdzie większość w celu uchwalenia ustawy lex-TVN, to czy Pana zdaniem Zjednoczonej Prawicy uda się przejąć TVN w podobny sposób, jak dzienniki grupy Polska Press?

To będzie skomplikowana operacja ze względu na kontekst polityczny jak i gospodarczy. To byłaby wojna ze Stanami Zjednoczonymi, które są największym sojusznikiem Polski i pokazanie swojemu elektoratowi, że Zjednoczona Prawica nie boi się USA i może dyktować swoje warunki wywoła więcej strat niż zysków.

Czy sądzi Pan, że w przypadku porażki PiS-u w Sejmie prezes Kaczyński odpuści kwestię podporządkowania sobie TVN i pozostałych wolnych mediów?

Jeżeli ustawa nie zostanie uchwalona w Parlamencie to ten manewr się nie uda. Moim zdaniem Zjednoczona Prawica nie odpuści niezależnym mediom, gdyż od 6 lat są próby wpływania na stacje komercyjne, które się kończą porażką. Mam nadzieję, że nie dojdzie do przejęcia TVN-u.   


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie