Atmosfera między polskim rządem a Unią Europejską staje się coraz bardziej napięta. TSUE orzekł, że nowy system dyscyplinarny wobec polskich sędziów jest niezgodny z unijnym prawem.
W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ostateczne orzeczenie w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. I, jak czytamy w opublikowanym wyroku, TSUE uwzględnił zarzuty zawarte w skardze Komisji Europejskiej.
– W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii – czytamy w komunikacie TSUE.
– Z uwagi na całościowy kontekst refom, którym niedawno został poddany polski wymiar sprawiedliwości, a w który wpisuje się ustanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, oraz z powodu całokształtu okoliczności towarzyszących utworzeniu tej nowej izby, izba ta nie daje w pełni rękojmi niezawisłości i bezstronności, a w szczególności nie jest chroniona przed bezpośrednimi lub pośrednimi wpływami polskiej władzy ustawodawczej i wykonawczej – orzekł TSUE i zaznacza, że to na państwie członkowskim – Polsce – spoczywa obowiązek przyjęcia środków niezbędnych, by uchybienie unijnego prawa ustało.
W środę TSUE wezwało Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów odnoszących się do działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Później polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych przez kraje członkowskie jest niezgodne z polską konstytucją.
I tyle. pic.twitter.com/UOspBZxDUx
— Tomasz Skory (@TomaszSkory) July 15, 2021
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU