Polityka i Społeczeństwo

Wymowny komentarz Terleckiego ws. impasu w wyborze RPO. Wiemy, jakie scenariusze rozważa PiS!

Kaczyński
Flickr.com/Piotr Drabik

Kandydatka PiS Lidia Staroń przepadła w senackim głosowaniu i nie zostanie nowym RPO. Co więc dalej? – Trzeba tę lukę prawną jakoś rozwiązać – wymownie komentuje Ryszard Terlecki.

Głosowanie nad kandydaturą Lidii Staroń było już piątym podejściem do wyboru następcy Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Wszystkie odbywały się według tego samego scenariusza – Sejm, głosami Zjednoczonej Prawicy, odrzucał kandydatów opozycji, a Senat blokował wybór kandydatów PiS. Impas trwa, co będzie dalej?

To pytanie o tyle zasadne, że sprawę komplikuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który mówi, iż dalsze sprawowanie funkcji przez Adama Bodnara jest niekonstytucyjne. Trybunał wskazał, że do 15 lipca – trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw – parlament powinien uchwalić ustawę regulującą sytuację, gdy urząd RPO jest nieobsadzony przez dłuższy czas po upływie kadencji.

Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego istnieją „dwa warianty” rozwoju sytuacji.

Albo ogłoszenie terminu i zgłaszanie kolejnego kandydata, albo projekt ustawy – stwierdził Terlecki. Wicemarszałek przypomniał, że pojawienie się odpowiedniego projektu jest bardzo możliwe, gdyż Sejm został do tego „zobligowany” przez TK.

To nie może być tak, że w ogóle nie ma rzecznika, więc trzeba tę lukę prawną jakoś rozwiązać – uzasadniał Terlecki. Czyżby więc porażka Staroń była PiS na rękę? Teraz partia rządząca może przegłosować wygodną dla siebie ustawę.

Scenariusz, w którym rządzący zmienią ustawę o RPO w taki sposób, że powołają osobę „pełniącą obowiązki” rzecznika wydaje się dziś bardziej prawdopodobny niż próba wybrania go po raz szósty. Tyle że to będzie wprost, jaskrawo sprzeczne z konstytucją skomentowała takie rozwiązanie w Onecie dr hab. Anna Rakowska-Trela, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Oczywiście istnieje możliwość, że parlament przeprowadzi całą procedurę wyboru po raz szósty podczas jednego z lipcowych posiedzeń. Czy PiS rozważa taki pomysł?

Mamy dużo kandydatów, tylko sytuacja jest taka, że Senat wszystko blokuje, więc trzeba się zastanowić, czy wystawianie kolejnego ma sens – znacząco skomentował Terlecki.

Źródło: TVN24, Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie