Polityka i Społeczeństwo

Czy Polacy chcą się szczepić? Niepokojący sondaż

Szczepienia przeciw koronawirusowi nadal budzą kontrowersje. Jak wynika z sondażu CBOS, aż 44 proc. respondentów chciałoby się zaszczepić przeciw COVID-19, ale zarazem 30 proc. tego nie chce. Tylko 21 proc. podało, że już się zaszczepiło.

Czy chcesz się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Z badania przeprowadzonego w 1. połowie kwietnia wynika, że szczepić przeciw COVID-19 chce się 44 proc. respondentów. 27 proc. zdecydowanie tego chce chce, zaś 17 proc. raczej chce się zaszczepić. Szczepić nie chce się jednak aż 30 proc. badanych, w tym 17 proc. zdecydowanie tego nie chce, a 13 proc. raczej nie chce. 5 proc. nie ma zdania na ten temat.

21 proc. badanych twierdzi, że jest już zaszczepionych przynajmniej jedną dawką.

Jak te dane mają się do wcześniejszych badań? W marcu szczepić chciało się 55 proc. ankietowanych, a nie chciało tego 32 proc. badanych.

Uwzględniając łącznie deklarujących zamiar zaszczepienia oraz tych już zaszczepionych jako przejawiających pozytywny stosunek do szczepień, można zauważyć, że w ciągu ostatniego półrocza nastawienie do szczepień bardzo wyraźnie poprawiało się. Zdecydowana poprawa nastąpiła w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r., wraz z rozpoczęciem szczepień oraz licznymi akcjami informacyjnymi i promującymi szczepienia. W kolejnych miesiącach, a zwłaszcza podczas trzeciej fali epidemii, nastawienie to powoli, lecz dość systematycznie poprawiało się. Obecnie 65 proc. dorosłych Polaków ma pozytywny stosunek do szczepień przeciw COVID-19 wobec 36 proc. w listopadzie i 57 proc. w styczniu – można przeczytać w omówieniu wyników sondażu.

Od czego zależą wyniki?

Chętniej szczepić chcą się mieszkańcy największych miast, absolwenci wyższych uczelni i badani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita. Młodsi respondenci, do 40 lat, częściej niż pozostali mają niezbyt przychylny stosunek do szczepień.

70 proc. osób chętniej zaszczepiłoby się produktem Pfizer/BioNTech, 28 proc. Moderny, 16 proc. szczepionką Janssen (Johnson & Johnson), a tylko 5 proc. AstraZeneki. 6 proc. nie mało zdania na ten temat.

Źródło: fakt.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie