Polityka i Społeczeństwo

2,5 metrowy pomnik nieżyjącego ministra PiS stanął w Jarocinie. “Najwybitniejszy minister”

Będzie powtórka z Lex Szyszko? PiS ma nowego wroga
fot. wikimedia

Jan Szyszko był ministrem środowiska 2015-2018. Zasłynął m.in. tym, że zlecił wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Władze Jarocina postawiły mu pomnik. Zdaniem burmistrza miasta polityk “był człowiekiem, który najwięcej zrobił dla ochrony środowiska w Polsce po II wojnie światowej”.

Pomnik Szyszki

Pomnik miał pierwotnie stanąć w parku zdrojowym w Wysowej-Zdroju w Małopolsce. Tyle że wójt gminy Uście Gorlickie musiał wycofać się z tego pomysłu. Wywołał on kontrowersje w gronie mieszkańców.

Zgodził się Jarocin. Teraz można tam podziwiać 2,5-metrowego Szyszkę. Burmistrz miasta powiedział PAP, że nawet nie zastanawiał się, czy warto postawić pomnik. Jego zdaniem były minister był “najwybitniejszym ministrem”. Dodał, że jego miasto “jest najlepszym przykładem inwestowania w ochronę środowiska, więc jest najodpowiedniejszym miejscem dla upamiętnienia zmarłego w 2019 r. prof. Szyszki”.

– W takim miasteczku jak Jarocin, w działania proekologiczne, gospodarkę wodno-ściekową i śmieciową w ciągu minionych 20 lat zainwestowaliśmy ponad pół miliarda złotych – powiedział Adam Pawlicki. – To jest człowiek, który najwięcej zrobił dla środowiska po II wojnie światowej. Moim zdaniem niesłusznie “hejtowany” przez tych, którzy wiedzę o przyrodzie skończyli na podstawówce – dodał burmistrz, mówiąc o Szyszce.

https://twitter.com/beata_skwarska/status/1537486892182261767

https://twitter.com/Magorza01410507/status/1537547762014748672

 

Kontrowersyjny minister

Przypomnijmy, że Jan Szyszko zmarł w październiku 2019 roku.

W latach 1997–1999 był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. W latach 2005–2007 został ministrem środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Polacy tak naprawdę dowiedzieli się o jego działalności dopiero po 2015 r., kiedy ponownie pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W tym czasie zarzucano mu m.in. dopuszczenie do masowej wycinki drzew na prywatnych posesjach oraz wycinkę na ogromną skalę w Puszczy Białowieskiej. W 2017 r. zaproponował zmiany, które w “szczególnych wypadkach” pozwalają na odstąpienie od ochrony gatunków i siedlisk w ramach unijnej sieci Natura 2000. W połowie kadencji Sejmu Szyszko został zdymisjonowany.

Jak widać, mimo tych kontrowersji zasłużył już na pomnik…

Czytaj również:

Źródło: PAP, NaTemat.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie