Przy obecnych stosunkach politycznych wydaje się to nieprawdopodobne. Nie sposób jednak ukryć, że dokładnie 200 lat temu otrzymaliśmy od cara Aleksandra I nie lada prezent. Uniwersytet Warszawski, bo o nim mowa, jest obecnie najbardziej prestiżową Polską uczelnią, która zajmuje 344 miejsce w międzynarodowym rankingu QS World University Rankings. Stanowi miejsce pracy dla ponad 7 tysięcy osób oraz kształci niemal 50 tysięcy studentów. Żadne liczby nie oddadzą jednak znaczenia tego miejsca.
Zacznijmy jednak od samego początku, a początkiem dla Uniwersytetu Warszawskiego była klęska Napoleona. O przyszłości Europy i pokonanej wraz z nim Polski miał zadecydować Kongres Wiedeński. Podczas niego narodziła się nowa świecka tradycja, zgodnie z którą, o sprawach naszego kraju decydować mieli inni więksi gracze.
Sam kongres okazał się dla nas dużo bardziej łaskawy niż można było się tego spodziewać. A wszystko za sprawą cara Aleksandra I. Ten niezwykle przychylny Polsce monarcha, wymusił na pozostałych uczestnikach kongresu utworzenie Królestwa Polskiego. Nowo powstałe państwo miało własną konstytucję, sejm, wojsko, oficjalnym środkiem płatniczym był „złoty”, zaś oficjalnym językiem urzędowym język polski. Zapomnianą przez wielu kartą historii jest również unia personalna, zawarta między Królestwem Polski, a Rosją za sprawą wspólnego władcy, jakim był właśnie car Rosji.
Rosyjski Monarcha był człowiekiem niezwykle światłym oraz przychylnym Polakom. Doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że o sile narodu świadczą jego elity, dlatego jeszcze przed okresem wojen napoleońskich reaktywował Uniwersytet Wileński z nauczaniem w języku polskim, a 13 lat później utworzył Uniwersytet Warszawski.
O tym jak wielki dar podarował Narodowi Polskiemu, świadczy lista absolwentów naszej najbardziej prestiżowej uczelni. Znajduje się na niej 4 laureatów nagrody Nobla, wśród których najbardziej dla szerzenia Polskiej kultury przyczynił się Henryk Sienkiewicz. Na Uniwersytecie Warszawskim studiowało 3 polskich prezydentów, 6 polskich premierów, 1 premier Izraela oraz 1 prezydent Mali.
Jednak nie tylko polityków i pisarzy kształciła nasza stołeczna uczelnia. Absolwentami byli przede wszystkim zwykli ludzie, pracujący i walczący dla dobra naszego kraju. To studenci tego uniwersytetu walczyli w Powstaniu Warszawskim. To tu w marcu 1968 doszło do masowych demonstracji przeciw komunistycznej władzy. Uniwersytet Warszawski niejednokrotnie kształtował naszą historię, a obecnie kształtuje naszą teraźniejszość.
fot. www.klubabsolwentow.uw.edu.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU