Polityka i Społeczeństwo

Viktor Orban “politycznym ojcem chrzestnym”. Premier Węgier zamieszany w zorganizowaną przestępczość międzynarodową?

fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

Nikoła Gruewski, premier Macedonii w latach 2006-2016, na początku listopada uciekł z kraju i złożył wniosek o azyl na Węgrzech. Gruewski miał rozpocząć 8 listopada odbywanie kary dwóch lat pozbawienia wolności za nadużycie władzy, a konkretnie za korupcję. Przeciwko byłemu premierowi toczą się jeszcze cztery inne postępowania m.in. w sprawie nielegalnych podsłuchów, którymi w czasie jego rządów objęto ponad 20 tys. osób. Gruewski i jego najbliżsi współpracownicy masowo podsłuchiwali i grozili przeciwnikom politycznym. Regularnie fałszowali wybory i ustanowili system korupcji politycznej.

Do dzisiaj nie są znane dokładne kulisy jego ucieczki do kraju rządzonego przez Viktora Orbana. Według węgierskich i macedońskich mediów najprawdopodobniej został przewieziony z Macedonii w węgierskim samochodzie na tablicach dyplomatycznych do Albanii, odlatując stamtąd samolotem na Węgry. Związki Orbana i Gruewskiego są długoletnie i bardzo zażyłe, do tego stopnia, że oligarchowie powiązani z Fideszem inwestowali w macedońskie media wspierające skazanego prawomocnie premiera.

Według stacji Deutsche Welle przyznanie azylu przez Węgry nastąpiło w ekspresowym tempie, bo zaledwie w ciągu 6 dni. Normalnie uchodźcy muszą tygodniami wyczekiwać w strefie tranzytowej między Węgrami i Serbią na możliwość złożenia wniosku azylowego, a jego rozpatrzenie trwa w nieskończoność. Przedstawiciele węgierskich partii opozycyjnych nie szczędzili słów krytyki pod adresem rządu. Posłanka Marta Demeter nazwała Orbana “politycznym ojcem chrzestnym” Gruewskiego i zarzuciła, że on i rząd są pomocnikami zorganizowanej przestępczości międzynarodowej. Lajosz Bokros powiedział, ze “węgierski rząd mafijny, stał się kryjówką dla przestępców”.

Tydzień temu macedońska prokuratura ogłosiła nowe zarzuty przeciwko Gruewskiemu. Został oskarżony o nielegalne finansowanie swojej konserwatywnej partii. Według mediów chodzi o sumę 4,6 mln euro. Zarzuca mu się także przekroczenie uprawnień w czasie budowy siedziby partii w Skopje. Prokuratura w wydanym komunikacie domaga się w związku z nowymi oskarżeniami aresztu dla byłego premiera. Rząd Macedonii zwrócił się do Węgier o odwołanie decyzji o przyznaniu azylu politycznego. W odpowiedzi minister sprawiedliwości wykluczył jego ekstradycję. Sam Gruewski uważa się za ofiarę politycznych prześladowań i twierdzi, że zarzuty są zmyślone. Stanowisko UE i USA jest takie, że należy rozliczyć ekipę Gruewskiego.

fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie