Drożyzna w sklepach staje się coraz większym problemem. Zgodnie z wyliczeniami GUS-u, w ciągu roku ceny żywności wzrosły o 5 proc., a w ciągu miesiąca o 1,4 proc. “a to już bardzo dużo”. Wzrastające ceny mogą bardzo szybko odbić się na naszych portfelach, bo średnio wydatki na żywność stanowią ¼ budżetu polskich rodzin. Windujące ceny to w dużej mierze skutek zeszłorocznej suszy. Zapasów warzyw jest po prostu niewiele.
Możemy być zaskoczeni wysokością rachunku, a jeśli podczas zakupów do swojego koszyka wrzucimy ziemniaki to zdrożały o 100 proc., cebula jest droższa o 50 proc., a za kapustę zapłacimy o 70 proc. więcej. Nadal wzrastają również ceny pieczywa, a jeśli w tym roku znów plony spustoszy susza, może być tylko gorzej. W ciągu roku cena chleba stała się wyższa o 50 proc., kajzerek o 65 proc. Droższy – w związku z ceną ropy – jest cukier.
Rząd jednak wydaje się niewzruszony takim obrotem spraw i zaciera ręce, że do budżetu wraca z podatków pośrednich coraz więcej (choć przypomnijmy, że już znacznie mniej, niż w latach poprzednich). Receptą ekipy “dobrej zmiany” jest dalsze rozdawnictwo i stymulacja rynku publicznymi pieniędzmi z rozszerzenia programu “Rodzina 500+” o pierwsze dziecko, czy obniżki podatku dochodowego. I nie ma znaczenia, że te pieniądze można by wykorzystać lepiej – na znajdującą się nad przepaścią służbę zdrowia czy podwyżki dla wiecznie zaniedbywanych grup społecznych. Władza nie rządzi, nie rozwiązuje piętrzących się problemów, tylko konsumuje zadowolenie społeczne z państwowego rozdawnictwa, a problemy pudruje i odkłada na wieczne nigdy.
Chodzą słuchy, że lada moment rząd w kampanii wyborczej najprawdopodobniej popełni kolejne nieodpowiedzialne głupstwo, tj. rekordowo podniesie płacę minimalną. Dla rządu i partii rządzącej ma to same plusy – zadowolenie pracowników, którzy nie muszą dbać o zwiększanie swojej efektywności, no i przede wszystkim wyższe wpływy do budżetu. Gorzej, że oprócz korzyści, za taką decyzją polityczną idą bardzo poważne zagrożenia, które są ostentacyjnie ignorowane przez włodarzy.
– Zwiększając płacę minimalną, automatycznie zwiększamy pewną część świadczeń społecznych. Mamy kolejny impuls inflacyjny dla gospodarki, bo wykładamy jakąś część pieniędzy. Oczywiście z drugiej strony powiemy, że płace są oskładowane i opodatkowane, więc część z tych wpływów trafi do budżetu z tytułu podatków i składek. Natomiast należy pamiętać, że jest to skomplikowana rzecz i podniesienie płacy minimalnej działa naprawdę na szereg obszarów gospodarki – zauważa prof. Tomkiewicz, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego.
To, że taka polityka prędzej czy później musi przełożyć się na zwiększenie poziomu inflacji dóbr podstawowej potrzeby, jest jasne jak słońce. Tym bardziej że przecież sztuczne podnoszenie płacy minimalnej w tempie wyższym, niż rośnie efektywność z pracy, jest poważnym obciążeniem dla pracodawców, których działalność może zostać przez rząd zduszona, co tylko przyspieszy nadchodzące cyklicznie spowolnienie gospodarcze. A gdy tempo wzrostu PKB spadnie, inflacja wzrośnie i zacznie rosnąć bezrobocie, to zrobi się niezwykle nieprzyjemnie dla nas wszystkich.
– Wzrost kosztów pracy z pewnym opóźnieniem przekłada się na wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza usług, w przypadku których koszty pracownicze stanowią większość kosztów wytworzenia. Przy szybko rosnącej płacy minimalnej można więc spodziewać się wyższych stawek w restauracyjnych menu, droższych hoteli czy wyższych cen owoców. Finalnie tracą na tym konsumenci – dowodzi Krzysztof Kolany, analityk serwisu Bankier.pl.
Niewiele wskazuje jednak, by ekipa Zjednoczonej Prawicy zamierzała się ostrzeżeniami ekonomistów przejmować. Widać gołym okiem, że dziś liczy się dla nich wyłącznie utrzymanie władzy i dalsze urządzenie Polski na swoją modłę. A że za to wszystko zapłacą najbiedniejsi Polacy, nie ma przecież żadnego znaczenia.
Źródło: INN.Poland
Fot. flickr/KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU