Polityka i Społeczeństwo

Rząd ukrywa niewygodną prawdę. Polacy płacą gorzką cenę za dobrą zmianę

Pisaliśmy ostatnio o tym, że upadł mit, że to za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego ludzie masowo wyjeżdżali z Polski za pracą, a rządy dobrej zmiany sprawiły, że ten trend się odwrócił. Twarde dane pokazują, że w pierwszym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości Polaków wyjeżdża jeszcze więcej i obecnie za granicami znajduje się ponad 2,5 mln naszych rodaków. Okazuje się, że takich mitów, które budują narrację kraju mlekiem i miodem płynącego jest więcej.

W sieci popularna stała się także informacja o ilości polskiej ziemi, którą w 2016 roku wykupili obcokrajowcy. Wbrew prognozom za rządów Prawa i Sprawiedliwości wzrosła sprzedaż ziemi rolnej cudzoziemcom. I to niemało. Obcokrajowcy gruntów rolnych i leśnych kupili jej o 30 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy rządziła koalicja PO- PSL. Realne liczby robią jeszcze większe wrażenie – w minionym roku gruntów leśnych i rolnych Skarb Państwa sprzedał obcokrajowcom 575 ha, z czego niemal połowę nabyli Niemcy. Zabawnie na tle tych danych wyglądają pamiętne spoty z kampanii o lasach, które poprzednia władza sprzeda za granicę za bezcen.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden zestaw danych, które podał w ostatnich dniach Eurostat i którym rząd Prawa i Sprawiedliwości z lubością chwali się, argumentując, że oto w końcu ich rząd skutecznie prowadzi walkę z ubóstwem. Z pozoru wydaje się, że dane unijnej instytucji i raportu, opublikowanego 16 października, czyli w dniu Międzynarodowej Walki z Ubóstwem to potwierdzają.

Według tych danych ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego w ostatnich latach najbardziej spadło w Polsce – z 30,5 proc. w 2008 r. do 21,9 proc. w 2016. r. Na kolejnych miejscach znalazły się: Łotwa (spadek o 5,7 pkt. proc.) i Rumunia (spadek o 5,4 pkt. proc.).

I niby wszystko wygląda świetnie, jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. A te, już wcale nie są dla rządu Beaty Szydło tak łaskawe.

Okazuje się bowiem, że choć w latach 2008-2016 procent osób zagrożonych ubóstwem faktycznie spadł, to w rozbiciu na poszczególne lata, mimo gigantycznych wręcz nakładów na politykę socjalną (bo program Rodzina 500+ to nic innego), rządy PiS przyniosły wzrost ryzyka ubóstwa u samotnych osób dorosłych, samotnych dorosłych z dziećmi na utrzymaniu jak i rodzin z jednym dzieckiem na utrzymaniu.

Oznacza to, że wbrew panującej propagandzie w obszarach wymagających największej uwagi państwa, w przypadku osób najsłabszych ekonomicznie poziom zagrożenia ubóstwem wzrósł, mimo że za rządów PO-PSL systematycznie spadał. Najlepiej to widać po sytuacji samotnych rodziców z dziećmi, o których PiS projektując program “Rodzina 500+” wyraźnie zapomniał. Co więcej był głuchy na apele opozycji i organizacji pozarządowych, że właśnie taki efekt osiągnie.

Oczywiście, propaganda Jacka Kurskiego w TVP z pewnością nie przedstawi tych danych należycie, a Polacy nadal będą karmieni kłamstwami, że wskaźniki pokazują niebywały sukces minister Rafalskiej i jej ministerstwa. W świetle tych danych, powinna być pierwszą osobą w rządzie, którą obejmie planowana przez Jarosława Kaczyńskiego rekonstrukcja.

Źródło: TVN24 BiŚ/Twitter

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie