Wakacje mimo pozorów to dobry okres dla działań polityków. TVN sugeruje, że w ciągu paru najbliższych tygodni może dojść do próby przejęcia przez władze Sądu Najwyższego (SN).
Zarząd Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustita” przyjął uchwałę “w sprawie bezprawnych działań zmierzających do usunięcia sędziów Sądu Najwyższego”. Sędziowie dodają, że “w najbliższych tygodniach dojdzie do próby usunięcia sędziów Sądu Najwyższego i przejęcia go przez przedstawicieli rządzącej większości”.”
Pucz prawny?
Jak miałoby do tego dojść? Ponoć w tym celu posłużyć mają takie metody jak zajęcie się przez TK uprawnieniami do orzekania tysięcy sędziów powołanych w ciągu kilkunastu lat.
“Skutkiem ich działań ma być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odsuwające od orzekania większość sędziów Sądu Najwyższego, w tym kierujących w ostatnim czasie pytania do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W następnym kroku może dojść do pozbawienia tysięcy sędziów sądów powszechnych prawa do orzekania” – twierdzi Iustitia.
Już najbliższych dniach może dojść do próby pozbawienia możliwości orzekania legalnie powołanych w ostatnich kilkunastu latach sędziów Sądu Najwyższego. Do osiągnięcia tego celu posłużyć mogą takie metody jak zagarnięcie do Trybunału Konstytucyjnego akt sprawy. pic.twitter.com/sCNmnOZ61d
— IUSTITIA Polish Judges Association (@JudgesSsp) July 15, 2019
Iustitia jest zdania, że “po przejęciu” Sądu Najwyższego, “sprawy obywateli i inwestycje europejskich firm będą podlegać kontroli wprowadzonych do SN nielegalnych sędziów”. “Przypominamy że polskie sądy to sądy unijne. Wzywamy obywateli, instytucje europejskie i wszystkie organizacje, którym zależy na dalszym partnerstwie z naszym 38 milionowym społeczeństwem do obrony praworządności” – apelują dziś sędziowie.
Władza sądownicza pod butem PiS?
PiS od początku przejęcia władzy dąży do częściowej zmiany ustroju w Polsce. W sprzeciwie opozycja polityczna wraz z KOD organizowała już protesty. Jak widać, nie ochłodziły one ciągotek partii rządzącej do modyfikacji systemu prawnego w kraju.
Wakacje to zaś świetny okres na tego typu zmiany. Obywatele przebywają na urlopach, więc trudniej o mobilizacje do protestów. Sama opozycja zajmuje się zaś przygotowaniami do jesiennej kampanii wyborczej.
Przejęcie Sądu Najwyższego może mieć zgubne skutki. SN sprawuje bowiem nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania oraz wykonuje inne czynności określone w Konstytucji i ustawach.
Już w lipcu 2017 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustrój Sądu Najwyższego. Ustawa zakładała, że wszyscy sędziowie mieliby zostać przeniesieni w stan spoczynku z wyjątkiem tych, których wskazaliby wspólnie minister sprawiedliwości i prezydent.
Jeśli partii Jarosława Kaczyńskiego kolejna próba zmiany działania SN nie powiedzie się teraz, możemy być pewni, że powróci ona do tego po wyborach jesienią…
Źródło: TVN24
fot. flickr/PO
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU