Bezpieczna i wolna od ryzyka inwigilacji komunikacja to w wielu kręgach kluczowa kwestia. Gwarancja poufności rozmów, negocjacji czy wymiany informacji przeznaczonych tylko dla wąskiego grona odbiorców to dziś kluczowa kwestia nie tylko w biznesie, ale i w bieżącej polityce. Tym bardziej, że coraz głośniej mówi się o powszechnym zagrożeniu ze strony służb specjalnych, które stosują różne metod inwigilacji – i te legalne, i te nie do końca.
Kilka dni temu jeden z najbardziej popularnych prawicowych pracowników mediów narodowych, szef portalu TVP Info Samuel Pereira, zwrócił uwagę, że na komunikatorze “Signal” pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Skomentował to z wyraźną drwiną, że ktoś tu boi się podsłuchów.
Ktoś się boi podsłuchów. pic.twitter.com/tfMbUbpJwr
— Samuel Pereira (@SamPereira_) September 14, 2017
Ciekawe były komentarze pod jego wpisem. Mikołaj Wójcik z “Faktu” zwrócił uwagę, że aż dziw, że Grzegorz Schetyna zarejestrował się w tym komunikatorze tak późno. Jego zdaniem w listopadzie 2015 roku masowo na tym komunikatorze zameldowali się politycy partii rządzącej. Zasugerował też, że zrobili to ze względów bezpieczeństwa.
nie uwierzysz, ale masowo zaczęli się logować na signal w listopadzie 2015 r. A przecież znają swoich kolegów, którzy z nimi rządzą nie?;)
— Mikolaj Wojcik (@MikolajWojcik) September 14, 2017
A skoro Samuel Pereira wywołał ten temat, który o zgrozo niespecjalnie kogokolwiek szokuje, to może warto poznać także inne komunikatory, które w istotny sposób ograniczają możliwości ich podsłuchiwania czy inwigilowania. Jak widać to wiedza przydatna już nie tylko w grupach przestępczych, które pragną nie pozostawiać śladów swojej przestępczej działalności.
Portal Softonet.pl sporządził zestawienie 5 najbezpieczniejszych komunikatorów dostępnych dla Androida.
Bezdyskusyjnie zwyciężył Telegram Messenger. Świetny komunikator zarówno dla profesjonalistów jak i zwykłych użytkowników. Silne strony to brak przechowywania wiadomości na serwerze Telegrama oraz czat grupowy pozwalający na równoczesną konwersację nawet 200 użytkowników.
Drugi w zestawieniu jest wspomniany przez Samuela Pereirę Signal Private Messenger. Szyfrowanie end-to-end, prostota i wygoda. Warto też odnotować, że aplikacja dostępna jest także na inne platformy mobilne, co czyni z niej świetną alternatywę dla standardowych komunikatorów.
Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się komunikator o nazwie Chat Secure. Tę aplikację wybiorą osoby, dla których kluczową kwestią jest bezpieczeństwo komunikacji.
Tuż za podium znalazł się Gliph. Wieloplatformowość, możliwość stosowania pseudonimu dla tożsamości czy funkcja “Real Delete”, która pozwala błyskawicznie usunąć wiadomość nie tylko z komunikatora, ale i serwera też z pewnością znajdzie wielu miłośników.
Na końcu zestawienia znajduje się jeszcze jeden bardzo popularny komunikator czyli Wickr. Tu zwraca się uwagę, na funkcję spopularyzowaną przez Snapchata, tu pozwalającą na automatyczne kasowanie wiadomości po określonym czasie. Dodatkowo Wickr gwarantuje szyfrowanie end-to-end oraz usuwanie metadanych z wiadomości.
Warto też pamiętać, że istnieją inne, bardziej popularne komunikatory takie jak Messenger, WhatsUpp czy Viber, które również gwarantują większe bezpieczeństwo niż zwykłe smsy czy rozmowy telefoniczne. Niewykluczone jednak, że ze względu na większą popularność minister Kamiński już pracuje nad ich rozszyfrowaniem.
Źródło: Softonet.pl
fot. Shutterstock
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU