Polityka i Społeczeństwo

Minister Zdrowia kluczy ws. postulatów lekarzy rezydentów. Grozi nam kolejny protest w służbie zdrowia?

Szumowski
Fot. Flickr

Lekarze rezydenci w porozumieniu podpisanym w 2018 roku zapewnili sobie ponowne spotkanie z Ministerstwem Zdrowia na temat realizacji postanowień, które są w nim zawarte. W zeszły piątek doszło do takiej rozmowy, a komunikaty jakie są wysyłane z obu stron sporu są rozbieżne. Lekarze czują się oszukani, resort mówi, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Największe obiekcje rezydentów nadal wzbudza sposób liczenia odsetka PKB, od którego uzależnione są nakłady na służbę zdrowia; zarzucają także ministerstwu złamanie umowy w innych punktach – Jeśli chodzi o nakłady, pozostaliśmy przy swoich zdaniach. Minister zarzekał się, że negocjował wzrost nakładów, a nie sposób ich liczenia. Przekonywano nas, że wzrost jest, my uznaliśmy, że to jest zbyt optymistyczne podejście do sytuacji w ochronie zdrowiamówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Łukasz Jankowski, jeden z liderow protestu sprzed dwóch lat.
 
Lekarze rezydenci po spotkaniu napisali na Twitterze, że Ministerstwo Zdrowia ma mylne wyobrażenie o rzeczywistości pacjentów i operuje liczbami, które miałyby udowodnić, że jest lepiej, choć nie jest i pytają “Na ile jest to mylne pojęcie? Na ile jest to manipulacja?“. Piotr Denysiuk z Porozumienia Rezydentów OZZL napisał – W obecnym tempie wzrost PKB na OZ (ochrona zdrowia) jedynie goni inflację, jeżeli chcemy aby było to odczuwalne przez pacjentów wzrost musi być zdecydowanie szybszy. Co z tego, że do OZ trafiają kolejne miliardy, skoro dostaniemy za nie dokładnie tyle samo, co rok temu?
 
Tweet Denysiuka rozwiewa chyba wszelkie wątpliwości odnośnie rządu, który na każdym kroku powtarza, że w tym roku na służbę zdrowia będzie przeznaczonych więcej środków i to jest sukces. Dosypanie pieniędzy pokrywa inflację i takimi ruchami nie da się zmienić rzeczywistości w ochronie zdrowiaLekarze rezydenci uważają, że resort nie wywiązał się z 6 spośród 21 postulatów zawartych w porozumieniu. Jak wskazują lekarze akurat te sześć punktów to postulaty kluczowe. Wszystko wskazuje na to, że jest pat w rozmowach, a kolejne spotkanie zaplanowano na 3 lutego. 
 
Źródło Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie