Puszcza Białowieska może już wkrótce znowu znaleźć się w centrum uwagi debaty publicznej. Lasy Państwowe wydały bowiem komunikat, który wywołał poważne obawy ekologów, że szykuje się kolejny skok na wycinkę drzew w Puszczy.
W komunikacie Lasów Państwowych czytamy, że w samej Puszczy Białowieskiej jest coraz bardziej niebezpiecznie, a potencjalne ryzyko utraty zdrowia i życia wzrosło na jej terenie aż o 955%. Rzecznik instytucji na antenie TOK FM komentował, że chodzi o powiększającą się masę martwego drewna oraz rosnącą ilość drzew, które mogą runąć, stanowiąc zagrożenie dla ludzi, mienia, oraz tworząc ryzyko pożarowe. Takiej argumentacji nie przyjmują jednak ekolodzy. Dawid Kaźmierczak – prezes Fundacji Dzika Polska ocenił, że to kolejna próba wycinki puszczy w “białych rękawiczkach”. Tak jak wcześniej pretekstem był kornik, tak dziś mamy wzrost zagrożenia dla ludzi. Zdaniem prezesa Fundacji retoryka Lasów Państwowych jest absurdalna, ponieważ można ją porównać do osuszania jezior w odpowiedzi na utonięcia.
Zdaniem ekologów instytucja nie radzi bowiem sobie z zarządzaniem terenami Puszczy, a założenie, że całe tereny lasów – 30% powierzchni kraju – da się całkowicie upilnować, jest z gruntu niewykonalne. Dawid Kaźmierczak podkreśla także, że nie ma kontrowersji w kwestii usuwania zagrażających bezpieczeństwu drzew przy drogach, ale tutaj Lasy Państwowe pozostają bierne, a plany leśników zdają się na iść za to dalej, zakładając dużą ilość pozyskanego drewna, zagrażając integralności samej puszczy. Pojawiła się z tego powodu propozycja rozwiązania ze strony ekologów, aby teren, na którym miałyby się odbyć wycinki, został włączony do obszaru parku narodowego.
Tym samym, jeśli obawy ekologów się potwierdzą, to konflikt wokół Puszczy Białowieskiej może wybuchnąć z nową siłą. Zasadniczą kwestią pozostaje tutaj także spór o rolę człowieka w gospodarce leśnej. W myśl Lasów Państwowych lasy wciąż mocno przypominają pieczołowicie kontrolowane farmy drzew, a nie samoregulujący się ekosystem, o co walczą właśnie ekolodzy. Te punkty widzenia są trudne do pogodzenia, stąd wydaje się, że konflikty takie jak wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej będą powracały do mediów regularnie.
Źródło: tokfm.pl
Fot. Krystian Maj / KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=„pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU