Polityka i Społeczeństwo

Gorące komentarze po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Szykuje się gigantyczny chaos prawny

Julia Przyłębska persona non grata w Niemczech? Reputacji prezes w Europie nie da się uratować
fot. trybunal.gov.pl

Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest w zasadzie żadnym zaskoczeniem, ale ostatecznie potwierdza, że rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje pójść na pełne zwarcie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sytuacja, w której polscy rządzący otwarcie stwierdzą, że orzeczenia TSUE nie zamierzają respektować, bowiem polski TK orzekł w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa inaczej niż sąd unijny, doprowadzi do gigantycznego chaosu w polskim systemie prawnym, z podważaniem ostatecznych wyroków włącznie.

– Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją – uznał dziś  TK. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN. Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego złożyły KRS i – niedawno – grupa senatorów. Sama sprawa jest o tyle kuriozalna, że aby TK mogło się w niej wypowiedzieć, upolityczniona KRS postanowiła sama zakwestionować swoje umocowanie do działania. Dzisiejszy wyrok był w zasadzie spodziewany, bowiem nie po to PiS przejęło tę instytucję, by dziś rzucała ona kłody pod nogi “dobrej zmianie” w wymiarze sprawiedliwości.

Niezwykle ważne jest też zakwestionowanie pozornie mniej istotnej sprawy, czyli prawa sędziów Sądu Najwyższego do odwoływania się Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN. Ten przepis TK uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą, wyjaśniając, że ani sama możliwość odwoływania się od decyzji Rady, ani nawet realne łamanie prawa nie podlegają rozpoznawaniu przez Trybunał. Dlaczego zakwestionowanie tego przepisu ma tak istotne znaczenie?

Sprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje właśnie pytania prejudycjalne dotyczące takich właśnie odwołań. Dzisiejsza decyzja zostanie zatem z pewnością wykorzystana przed TSUE do złożenia wniosku o umorzenie sprawy z uwagi na jej bezprzedmiotowość. Zauważyła to Ewa Siedlecka z Polityki.

Samo dzisiejsze orzeczenie TK spotkało się z falą krytyki ze strony polityków opozycji i środowiska prawniczego.

https://twitter.com/swiderski_jan/status/1110148806748835841

Największym pocieszeniem jest jednak fakt, że Trybunał Konstytucyjny całkowicie zignorował postulaty środowiska prawniczego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, że wydawanie rozstrzygnięć z udziałem tzw. sędziów dublerów oznacza dla nich nieważność z mocy prawa. Tym samym, niezależnie od tego, co myśli i mówi prezes Julia Przyłębska, ich wartość dla polskiego prawodawstwa jest iluzoryczna i ma charakter głównie publicystyczny.

Źródło: RMF FM

fot. trybunal.gov.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie