Prawo i Sprawiedliwość swoją nieasertywną postawą wobec Amerykanów doprowadziło do kolejnej międzynarodowej awantury, stawiając Polskę pośrodku ostrego konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Organizacja konferencji poświęconej próbie wywierania nacisków na ten ostatni doprowadziła do eskalacji napięcia i mocnych oskarżeń wobec Warszawy z Teheranu. W internecie wybuchła wojna informacyjna między USA a Iranem, Teheran zaprzestał wydawać wizy Polakom, a MSZ Polski w odpowiedzi na ataki wykluczyło Republikę Islamską z udziału w konferencji. To ostatnie zaś sprawiło, że od udziału w wydarzeniu mogła swobodnie umyć ręce Rosja. Kraje Zachodu Europy były zaś niechętne zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem od początku i wcale nie paliły się do realizowania narzuconego przez Waszyngton scenariusza. Z tych powodów w obliczu awantury Polsce nie udało się zaprosić żadnego ważnego polityka do Warszawy, ponieważ delegacje w większości wypadków jeśli będą, to reprezentowane na niskim szczeblu. The Wall Street Journal posunął się nawet dalej, sugerując, że amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo może w ostatniej chwili całą konferencję odwołać, właśnie z powodu braku polityków wysokiego szczebla. Tym samym naszej dyplomacji grozi podwójna katastrofa. Sama organizacja wydarzenia nie przyniosła nam korzyści, jedynie naraziła na ataki, a teraz jej odwołanie to jawne świadectwo politycznej słabości i izolacji na arenie międzynarodowej.
Zastanawia, czy rząd badał nastroje w innych stolicach przed przyjęciem na siebie obowiązku gospodarza. Wszystko wskazuje na to, że takiej komunikacji nie było, co grozi dziś całkowitą kompromitacją. Co ciekawe, konferencja choć odbywa się z inicjatywy Amerykanów, to jednak właśnie na polskiej dyplomacji spoczął ciężar zapraszania gości. Sprawia to, że klęska konferencji nie jest w oczach obserwatorów niepowodzeniem o tyle USA, co Polski.
Jest to niestety kolejny przykład wychodzenia Polski przed szereg. Rząd nie nauczył się niczego po awanturze wokół IPN i uznał, że bezrefleksyjne wykonywanie każdego polecenia sojusznika jest w naszym interesie, co jest oczywistą fikcją. Dyplomacja jest delikatną grą, gdzie zamiast odważnych ruchów znacznie ważniejsze bywa unikanie błędów, te ostatnie mogą bowiem bardzo dużo kosztować.
Źródło: wsj.com
Fot. W. Kompała / KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU