Po godzinach

Rządzący znaleźli worek bez dna. Polscy kierowcy znów oberwą po kieszeniach

Sejm ulży kierowcom? Jest nowa ustawa

Dobra zmiana rzuciła się na portfele polskich kierowców, których obciążenia stają się coraz wyższe. Nazwany w Sejmie mianem programu “Benzyna Plus” projekt ustawy o wprowadzeniu tzw. opłaty emisyjnej, dzięki której cena paliw może wzrosnąć o ok. 10 groszy na litrze przeszedł dosyć gładko, dlatego władza już planuje kolejne daniny, które sprawią, że w sakwie użytkowników czterech kółek ubędzie złotówek.

Na prezydencki podpis oczekuje także ustawa gwarantująca samorządom prawo do wprowadzenia stref “czystego transportu” i pobierania w nich dodatkowej opłaty za wjazd. Wysokość zostanie ustalona w każdej gminie według uznania, jednak to oczywiste, że lokalni włodarze co najmniej kilka złotych od godziny korzystania ze stref z pewnością ustalą. Uwolnienie cen za parkowanie w centrach miastach może z kolei sprawić, że zapłacimy i 9,99 zł. To jednak wciąż nie koniec planowanych dodatkowych opłat.

Ministerstwo Infrastruktury planuje także wprowadzić tzw. opłatę jakościową, która będzie pobierana podczas badania technicznego pojazdów. Sam koszt badania technicznego ma nie ulec zmianie, a dodatkowa opłata ma, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, pomóc w realizacji zadań związanych z nowym systemem wysokiej jakości badań technicznych pojazdów. Czy sposób badania się zmieni nie wiadomo, jednak znana jest wysokość opłaty – 4 złote. W Polsce zarejestrowanych jest ok. 30 milionów pojazdów, a badanie jest obowiązkowe, więc wpływy do Budżetu Państwa liczone będą w dziesiątkach milionów złotych tylko z tytułu opłaty jakościowej, a przecież do niej dojdzie także opłata emisyjna oraz ewentualne opłaty za wjazd na strefę czystego transportu.

To, że władza szuka pieniędzy u kierowców widać nawet w zapowiadanym usprawnieniu pobierania opłat na koncesjonowanym odcinku autostrady A1, z okolic Torunia do Trójmiasta. Coroczne wakacyjne korki przy bramkach ma rozładować nowa aplikacja AmberGo (swoją drogą nazwa nie kojarzy się zbyt dobrze), która będzie pobierać opłatę wirtualnie, ściągając ją z konta powiązanego z kartą płatniczą. Jednocześnie, ponoć dla uproszczenia rozliczeń, opłata symbolicznie wzrośnie do 30 złotych.

Źródło: Superbiz.pl

fot. Shutterstock

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie