Polityka i Społeczeństwo

Komisja Europejska daje Polsce miesiąc, nie rezygnuje z procedury wdrożenia sankcji

Komisja Europejska daje Polsce miesiąc, nie rezygnuje z procedury wdrożenia sankcji
fot. flickr/EC

Mimo zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch z trzech ustaw przedłożonych mu do podpisania, Komisja Europejska daje Polsce ultimatum w sprawie sądów powszechnych. Ma miesiąc na odpowiedź, w innym wypadku KE grozi uruchomieniem artykułu 7.

Komisja Europejska nie nabrała się na niespodziewany ruch Andrzeja Dudy. W przyjętym dziś i przesłanym Polsce zaleceniu w sprawie praworządności, które jest uzupełnieniem dwóch wcześniejszych zaleceń z 27.07 i 21.12 2016 r., dotyczących braku niezależnej i zgodnej z prawem kontroli zgodności przepisów z konstytucją w Polsce wystosowuje poważne zastrzeżenia dotyczące czterech ustaw, z których tylko dwie mają być zawetowane przez prezydenta. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa (wobec nich veto), ustawę o ustroju sądów powszechnych (podpisaną i oczekującą na wejście w życie) oraz obowiązującą od 13 lipca ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa. Wg KE wymienione ustawy doprowadzą do strukturalnego osłabienia niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce oraz będą miały natychmiastowy i znaczny negatywny wpływ na niezależne funkcjonowanie całego sądownictwa. Szczególne zagrożenie dla praworządności stanowi przeniesienie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

W przypadku podjęcia przez Polskę kroków mających na celu przeniesienie lub wymuszenie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, Komisja gotowa jest uruchomić w trybie natychmiastowym mechanizm opisany w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej zwany opcją nuklearną.

Podjęto również decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia prawa unijnego. Wobec ustawy – Prawa o ustroju sądów powszechnych KE gotowa jest wezwać do usunięcia uchybienia natychmiast po publikacji ustawy. Zastrzeżenia odnoszą się do dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Ponadto Komisja przedstawi zastrzeżenie w związku z uprawnieniem ministra sprawiedliwości do weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów, co w oczywisty sposób naruszy niezależność sądów.

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powiedział: Nasze zalecenia skierowane do władz polskich są jasne. Najwyższy czas, by przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego oraz wycofać przepisy reformujące sądownictwo bądź dostosować je do Konstytucji RP oraz europejskich standardów w zakresie niezależności sądownictwa. Gdy dochodzi do naruszenia prawa Unii, Polskie sądy, podobnie jak sądy innych państw członkowskich, mają za zadanie zapewnić skuteczny środek ochrony prawnej. W takiej sytuacji działają one w charakterze “sędziów Unii” i muszą stosować się do wymogu niezależności sądów i niezawisłości sędziów zgodnie z Traktatem oraz Kartą praw podstawowych UE.

Komisja nie ustawia się więc na kurs kolizyjny z polskim rządem. Nie wyklucza konieczności przeprowadzenia reformy sądownictwa, co do której Polska ma pełne prawo. Chodzi o ochronę elementarnych praw i wolności obywateli Unii Europejskiej, które w tej chwili, również przez prezydenta są poważnie naruszane. Wydaje się jednak, że prawica określiła już swój stosunek do bezsprzecznie stonowanego stanowiska Brukseli.

fot. flickr/EC

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie