Mimo zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch z trzech ustaw przedłożonych mu do podpisania, Komisja Europejska daje Polsce ultimatum w sprawie sądów powszechnych. Ma miesiąc na odpowiedź, w innym wypadku KE grozi uruchomieniem artykułu 7.
Komisja Europejska nie nabrała się na niespodziewany ruch Andrzeja Dudy. W przyjętym dziś i przesłanym Polsce zaleceniu w sprawie praworządności, które jest uzupełnieniem dwóch wcześniejszych zaleceń z 27.07 i 21.12 2016 r., dotyczących braku niezależnej i zgodnej z prawem kontroli zgodności przepisów z konstytucją w Polsce wystosowuje poważne zastrzeżenia dotyczące czterech ustaw, z których tylko dwie mają być zawetowane przez prezydenta. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa (wobec nich veto), ustawę o ustroju sądów powszechnych (podpisaną i oczekującą na wejście w życie) oraz obowiązującą od 13 lipca ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa. Wg KE wymienione ustawy doprowadzą do strukturalnego osłabienia niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce oraz będą miały natychmiastowy i znaczny negatywny wpływ na niezależne funkcjonowanie całego sądownictwa. Szczególne zagrożenie dla praworządności stanowi przeniesienie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.
KEuropejska zaostrza stanowisko wobec rządu PiS, żąda m.in. zmiany ustawy o sądach powszechnych. Tu pełny komunikat https://t.co/bQC1wFGeUG
— Roman Imielski (@romanimielski) July 26, 2017
W przypadku podjęcia przez Polskę kroków mających na celu przeniesienie lub wymuszenie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, Komisja gotowa jest uruchomić w trybie natychmiastowym mechanizm opisany w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej zwany opcją nuklearną.
Podjęto również decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia prawa unijnego. Wobec ustawy – Prawa o ustroju sądów powszechnych KE gotowa jest wezwać do usunięcia uchybienia natychmiast po publikacji ustawy. Zastrzeżenia odnoszą się do dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Ponadto Komisja przedstawi zastrzeżenie w związku z uprawnieniem ministra sprawiedliwości do weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów, co w oczywisty sposób naruszy niezależność sądów.
Niezawisłe sądy to kluczowy warunek dla członkostwa w #UE. Nie możemy akceptować systemu, który pozwala na dymisje sędziowskie na życzenie. https://t.co/oGGECeDMxC
— Komisja Europejska (@EUinPL) July 26, 2017
Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powiedział: Nasze zalecenia skierowane do władz polskich są jasne. Najwyższy czas, by przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego oraz wycofać przepisy reformujące sądownictwo bądź dostosować je do Konstytucji RP oraz europejskich standardów w zakresie niezależności sądownictwa. Gdy dochodzi do naruszenia prawa Unii, Polskie sądy, podobnie jak sądy innych państw członkowskich, mają za zadanie zapewnić skuteczny środek ochrony prawnej. W takiej sytuacji działają one w charakterze “sędziów Unii” i muszą stosować się do wymogu niezależności sądów i niezawisłości sędziów zgodnie z Traktatem oraz Kartą praw podstawowych UE.
Komisja nie ustawia się więc na kurs kolizyjny z polskim rządem. Nie wyklucza konieczności przeprowadzenia reformy sądownictwa, co do której Polska ma pełne prawo. Chodzi o ochronę elementarnych praw i wolności obywateli Unii Europejskiej, które w tej chwili, również przez prezydenta są poważnie naruszane. Wydaje się jednak, że prawica określiła już swój stosunek do bezsprzecznie stonowanego stanowiska Brukseli.
Jesli Polska teraz ulegnie, za chwile zaczna nam rozlokowywac imigrantow bez naszej zgody. A potem przysla premiera.
— Krzysztof Feusette (@FeusetteK) July 26, 2017
A timmermans to zna gest Kozakiewicza?
— Immanuela_de_Kant (@Immanuela_Kant) July 26, 2017
fot. flickr/EC
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU